انتخاب گروه آگهی

ماشین های اداری
چاپ و تبلیغات
دستگاه لیزر
بسته بندی
لوازم فروشگاهی
آگهی های متفرقه


عضویت و ثبت آگهی
ورود اعضاء
پنل اعضاء
مطالب خواندنی
مجوزهاي قانوني و تعرفه ها
تبليغات

 

 

دستگاه لیزر

 

آمار سايت
خطا بازدید تاریخ
0 981 01/9/5
0 539 01/9/4
1 541 01/9/3
0 831 01/9/2
0 441 01/9/1
0 525 01/8/30
0 558 01/8/29
0 513 01/8/28
0 549 01/8/27
0 1,062 01/8/26
بک لینک ها
.
فتوکپی و پلاتر استوک
.
.
دستگاه برش لیزری تابش
جهت ثبت بنر به شماره واتس آپ یا تلگرام
09128892450 درخواست خود را بفرستید

تنظیم آینه و لنز دستگاه برش لیزری-تمیز کردن لنز لیزر

راهنمای تمیز کردن و تنظیم کردن لنز و آینه دستگاه برش لیزر

باید توجه داشت لنز دستگاه لیزر CO2 از نوع هلالی محدب می باشد یعنی یک طرف برجسته و یک طرف فرورفته است در ظاهر و با چشم قابل تشخیص نیست که در این نوع لنزها قطر وسط عدسی از کناره های آن بیشتر است و همین موضوع سبب می شود بتواند به صورت همگرا عمل کند.

همان طور که می دانیم لنزها دارای نقطه فوکوس و فاصله کانونی متفاوتی هستند لذا محل قرارگیری آنها در هدهای مختلف متفاوت می باشد.

 

باید توجه داشت فاصله کانونی و تمرکز لنز در اصل فاصله خود لنز تا سطح قطعه کار است برخی فاصله نازل تا قطعه کار را اشتباها به عنوان فاصله کانونی در نظر می گیرند که موجب خرید اشتباه لنز می شود.

پیرو اطلاعات ارائه شده در خصوص لنز هلالی همگرا در دستگاه لیزر باید به این موضوع توجه شود که ورودی پرتو در این عدسی از قسمت محدب بوده و خروجی آن از سمت مقعر فوکوس می کند در صورتی که این لنز به صورت برعکس در محل قرار گیرد اتفاق خاصی نمی افتد البته در صورتی که آینه سر هد پرتو لیزر را در حدود مرکز و قسمت قطور لنز نگه دارد در صورتی که آینه به هم بخورد و یا مسیر پرتو منحرف شود با برخورد با کناره های عدسی به صورت واگرا عمل کرده و مسیر خروجی روی بدنه لوله هد خواهد بود و موجب داغ شدن هد شده و در نهایت به شکستن عدسی منجر می شود.

تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

تمیز کردن لنزها در دو مرحله انجام می پذیرد و شما می توانید به راحتی قسمت هایی که گرد و خاک گرفته از آلودگی پاک کنید تا کیفیت برش و حکاکی دستگاه لیزر شما بالا رود و از شکستن لنزها جلوگیری شود.

مرحله اول تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

• پرز و خاک ها را با هوای فشرده یا یک وسیله وزنده باد پاک کنید.

• یک دستمال مرطوب و نوعی پاک کننده تهیه کنید.

•میز کار دستگاه لیزر را بالا ببرید تا به لنزها دسترسی پیدا کنید.

 

مرحله دوم تمیز کردن لنز دستگاه لیزر

• لنز ها را از جای خود خارج کنید و مایع تمیز کننده را روی آن بچکانید.

• بگذارید تا یک دقیقه مایع روی لنز بماند

• لنز دستگاه لیزر را با یک دستمال مرطوب تمیز پاک کنید.

 

حالا لنز ها تمیز می شود و آماده استفاده مجدد برای برش و حکاکی بعدی شما می باشد. برای تمیز کردن آینه دستگاه لیزر نیز همین مراحل را باید انجام دهید.

دقت داشته باشید که لنز و آینه دستگاه لیزر بسیار شکننده هستند و در حین تمیز کردن آن ها باید دقت کافی داشته باشید. از لمس کردن لنزها با دست یا وسایل دیگر خودداری کنید چون ممکن است روی آن ها خط و خش بیفتد.

 

دستگاه لیزر روتک

 

 

تنظیم آینه هد لیزر 

باید توجه داشت این کار در فضای سه بعدی انجام می شود و تحلیل کامل آن برای هر فرد کار آسانی نیست و به تجربه نیاز دارد اما با اعمال برخی محدودیت های حرکتی در دستگاه لیزر که توسط کارشناس طراح دستگاه لیزر انجام می شود اعمال برخی بُعد های حرکتی توسط پیچ ها و نگه دارنده ها برای اپراتور حذف شده و یک بار توسط کارشناس نصب و راه اندازی تنظیم و (در صورت صرف نظر از استهالک و دستکاری غیر متعارف) برای همیشه ثابت و بدون نیاز به تغییر می ماند قسمتی که اپراتور می تواند برای تنظیمات آینه لیزر به کار بگیرد پیچ های تنظیم و جهت دهی بازتاب هر آینه لیزر نسبت به دیگری و در نهایت لنز می باشد معموال هر آینه سه عد پیچ تنظیم دارد که یک عدد در بالای آینه لیزر و دو عدد در پایین قرار دارند.

 

پیچ تنظیم ارتفاع آینه لیزر :

اگر پیچ سمت بالا به سمت چپگرد یا راستگرد چرخانده شود سر آینه لیزر به سمت جلو یا عقب حرکت میکند که بازتاب آینه نیز پرتو لیزر را به سمت بالا و پایین حرکت می کند.


پیچ های تنظیم بازتاب آینه لیزر به چپ و راست :

پیچ های پایین آینه هد لیزر به شکل متقارن عمل میکنند یعنی اگر پیچ راست در جهت بسته شدن چرخانده شود آینه به سمت راست جلو آمده و پرتو بازتاب به سمت چپ حرکت می کند و اگر پیچ در جهت باز شدن چرخانده شود آینه به سمت چپ به عقب حرکت می کند به شکل متقارن اگر پیچ چپ در جهت بسته شدن چرخانده شود آینه لیزر به سمت چپ جلو آمده و پرتو بازتاب به سمت راست حرکت می کند و اگر پیچ در جهت باز شدن چرخانده شود آینه به سمت راست به عقب حرکت می کند.

یکی از مهمترین نکات در تنظیم آینه لیزر همراستا بودن پرتو با حرکت محور می باشد اگر پرتو موازی خط حرکتی محور نباشد با حرکت کردن محور انحراف پرتو افزایش می یابد لذا هدف اصلی از تنظیم آینه همراستایی پرتو لیزر با سیستم مکانیکی می باشد.

آینه لیزر برای نصب نیاز به تنظیم دارد که در قسمت اول برایتان راجع به پیچ تنظیم آینه دستگاه لیزر صحبت کردیم. همان طور که مشخص است دو آینه لیزر روی دستگاه لیزر جهت انتقال پرتو تا هد روی ماشین قرار دارند. آینه لیزر اول که به نام آینه ثابت یا آینه محور Y شناخته می شود جلوی تیوب لیزر قرار می گیرد و وظیفه انتقال لیزر تا آینه لیزر دوم که آینه متحرک یا آینه محور X نام دارد را به عهده دارد فاصله مناسب این آینه تا تیوب دستگاه لیزر 5 سانتی متر می باشد.

در تنظیم آینه لیزر قرار گرفتن اشعه لیزر در وسط آینه لیزر کمک شایانی در جلوگیری از تلفات می کند.

البته این موضوع بدین معنی نیست که قرا گرفتن پرتو در حول نواحی مرکزی آینه لیزر نشان دهنده ی تنظیم نبودن آن باشد. این موضوع صرفا برای بهینه سازی مورد نظر است.

برای تنظیم کردن آینه ها آینه اول (Y) بعد از مطمئن شدن از قرارگیری در فاصله مناسب از تیوپ لیزر باید محور Y را تا حد امکان به انتهای دستگاه لیزر یا بالای میز حرکت داد سپس با استفاده از یک چسب کاغدی یا اکرولیک جهت نشان دادن محل برخورد روی آینه لیزر متحرک X قرار داد.

در این حالت با زدن کلید پالس یا آتش (Fire or Pulse) یک پرتو با طول زمانی مشخصی به آینه لیزر اول برخورد کرده و بازتاب آن روی آینه لیزر دوم نمایان می شود.

این علامت می تواند به شکل یک سوختگی روی چسب کاغذی یا لکه ای سفید رنگ روی اکرولیک شفاف باشد. در این حالت دو آینه لیزر کمترین فاصله را با یکدیگر دارند لذا محل برخورد پرتو به آینه X به عنوان مرجع تعیین شده و در مرحله بعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تنظیم بهتر و دقیق تر پیشنهاد می شود تنها از یک پالس با زمان کوتاه استفاده کنید که سوختگی یا اثر زیادی به جا نگذارد این امر کمک می کند جابه جایی محل برخورد پرتو در فواصل دورتر به راحتی قابل تشخیص باشد.قسمت سوم تنظیم آینه لیزر را در پست بعدی دنبال کنید.

بعد از علامت گذاری در نزدیک ترین نقطه آینه ها لیزر نسبت به یکدیگر می بایست آینه ها تا حد امکان از همدیگر دور شوند و دوباره یک پالس جهت علامت گذاری ارسال شود.

باید توجه داشت که محل برخورد دوم دقیقا روی محل برخورد اول قرار بگیرد. در دستگاه های لیزر که تنظیمات به شدت به هم خورده، ممکن است برخورد نقطه دوم اتصال روی آینه لیزر قرار نگیرد لذا به جای این که در دورترین نقطه پالس اعمال شود، باید در فواصل کوتاه تری پالس اعمال شده و میزان انحراف پرتو تعیین و اصالح شود.

در شکل زیر به عنوان مثال محل برخورد پرتو دوم نسبت به پرتو اول مشخص شده که کمی به سمت راست و بالا منحرف شده است لذا می بایست نقطه دوم به وسیله ی پیچ های تنظیم روی نقطه اول منطبق شود.


در مرحله اول می بایست پرتو به سمت پایین و در مرحله دوم به سمت چپ حرکت کند تا هر دو نقطه بر هم منطبق شود. برای پایین آمدن پرتو می بایست پبچ تنظیم بالا را در جهت باز شدن حرکت داد تا به میزان مورد نیاز سر آینه لیزر به سمت عقب حرکت کند.

در مرحله بعد می بایست با توجه به وضعیت پیچ های پایین پیچ سمت راست را کمی در جهت بسته شدن چرخاند که سمت راست آینه لیزر به سمت چپ زاویه پیدا کند یا این که پیچ سمت چپ را در جهت باز شدن چرخاند که سمت چپ آینه لیزر به سمت عقب زاویه کمتری پیدا کند.

بعد از تنظیم کردن آینه لیز محور Y، نوبت به آینه محور X می رسد در این مورد نیز می بایست مطابق عملیات انجام شده روی محور Y همان اقدامات به عمل آید یعنی ابتدا محور Y به وسط میز جهت تنظیم و دسترسی راحت به پیچ های تنظیم پشت آینه متحرک منتقل شود سپس هد لیزر باید به نزدیک ترین نقطه با آینه متحرک قرار گیرد.

سپس با یک پالس علامتی جهت مشخص شدن نقطه برخورد پرتو با هد اعمال می کنیم و هد لیزر را به دور ترین نقطه از آینه محور X منتقل می کنیم.

در این هنگام بهتر است از تغییرات در موقعیت محور Y خودداری کنید چرا که در صورت عدم تنظیم صحیح محور Y این تغییرات باعث بروز خطا در تنظیم محورX می شود.

 

به این مطلب امتیاز دهید
تنظیم آینه و لنز دستگاه برش لیزری-تمیز کردن لنز لیزر
امتیاز : 4.5 , تعداد رای : 16
مطالب پیشنهادی
بازدید : 8565
» راهنمای خرید دستگاه برش لیزری
» تولید لوازم چوبی با دستگاه برش لیزر و cnc چوب
» راهنمای خرید اره دورکن چوب mdf
» آشنایی با دستگاه لبه چسبان mdf
» آشنایی با دستگاه حکاکی فلزات به روش الکتروشیمیایی
» چاپ تامپو چیست ؟
» آشنایی با دستگاه های بسته بندی خانگی جهت اشتغال در خانه
» پرینتر 3 بعدی چیست و چه کاربردی دارد؟
» ارزان ترین روش حکاکی و چاپ روی فلزات
» آموزش شارژ کارتریج پرینتر لیزری hp
» چگونه گرفتگی هد پرینتر جوهر افشان را باز کنیم؟
» راهنمای خرید دستگاه چاپ بنر
» پیشنهاد شغل پر درآمد با دستگاه برش لیزری !
» پیشنهاد کار پر درآمد با دستگاه چاپ حرارتی !
» چگونه با پسر نوجوان رفتار کنیم؟
» تفاوت جوهر دای با پیگمنت چیست؟
» روش های چاپ پارچه
» راهنمای خرید دستگاه کاتر پلاتر
» آموزش نقاشی ساختمان با غلطک رنگ
» راهنمای تنظیم کردن میز دستگاه برش لیزری
نظرات کاربران
نام : saman
⦾ سلام. لطفا راهنمایی کنید فاصله سر تیوب لیزر با آینه اول چه مقدار باید باشه؟ متشکرم
تاریخ : 22 مهر 96 - 01:03
ثبت نظرات
نام
نظر