چهارشنبه , فوریه 28 2024
چگونه کپک دیوار را از بین ببریم؟

چگونه کپک دیوار را از بین ببریم؟

ایجاد یا نصب تهویه هوا

برای کاهش رطوبت داخل خانه و جلوگیری از شکل‌گیری کپک بر روی دیوارها، باید تهویه مطبوع و مکانیزه داشته باشید تا هوای تری و رطوبت‌دار خانه، جذب شده و خشک شود.

همچنین باید منابع رطوبت داخل خانه را مرتفع کرد، مانند رفع نشتی و نمک دیوار. استفاده از گرمایش و تهویه درست و متعادل نیز به کمک رفع رطوبت داخل خانه می‌تواند شود.

در صورت امکان از دستگاه التراسونیک استفاده کنید

برای پاک کردن کپک روی دیوارها و بین پنجره ها و برای حفظ سلامت خود، باید ابتدا از دستگاه التراسونیک یا دستگاه تولید گاز ازون برای از بین بردن کپک، استفاده کنید تا هاگ ها و امکان رشد کپ ها از بین برود . در هنگام استفاده از دستگاه گاز ازون تا چند ساعت در محل نباشید تا اثر گاز  از بین برود  زیرا گاز ازون برای سلامتی مضر است.

ولی اگر امکان استفاده از دستگاه التراسونیک را ندارید باز مشکلی نیست . فقط به توصیه های زیر عمل کنید.

اولین اقدام برای از بین بردن کپک ، عامل ایجاد رطوبت است . این عامل می تواند از نشتی آب و یا عرق روی دیوار در فصول سرد باشد. در مورد از بین بردن عرق روی دیوار ،دو را دارید .اول از تهویه مناسب در منزل استفاده نمایید و دوم دیوارها را با یک پوشش عایق حرارتی و ضد کپک بپوشانید .

دیوارها را با مواد زیر پاک کنید. برای پاک کردن آنها، می‌توانید از محلول‌های غیرسمی نیز استفاده کنید، اما در همه حال باید حتما ماسک و دستکش بپوشید.

برای از بین بردن کپک از مواد زیر می توان استفاده کرد:

1- استفاده از سرکه سفید: با ترکیب آب و سرکه سفید، می توانید کپک ها را از روی دیوار پاک کنید. برای اینکار به هر لیتر آب، یک فنجان سرکه سفید اضافه کنید و سپس این محلول را با یک اسپری روی سطح دیوار که دارای کپک است، پاشید و همه کپک ها را پاک کنید.

2- استفاده از اتانول: یکی دیگر از روش هایی که می توانید برای از بین بردن کپک دیوار استفاده کنید، استفاده از اتانول 70 درصد است. برای اینکار، به یک لیتر آب، نیم لیتر اتانول اضافه کنید و سپس این محلول را به روی سطح کپک دار پاشید و با یک بافت نرم و تمیز، کپک ها را پاک کنید.

3- استفاده از محلول سفید کننده حاوی کلر : برای از بین بردن کپک و کپک دیوار، می توانید از محلول سفید کننده هم استفاده کنید. ابتدا سفید کننده را به کمک یک آبپاش بر روی محل های درگیر کپ بپاشید. کمی صبر کنید . مشاهده می کنید که کپک ها تا حد زیادی از بین می روند . سپس توسط یک ابر نرم مرطوب ، محل را پاک نمایید. این روش به خوبی جواب می دهد . توجه داشته باشید محلول سفید کننده حاوی کلر از خود بو و گاز متساعد می کند لذا در هنگام استفاده درها و پنجره ها را باز بگذارید و تهویه ها را روشن کنید و حتما سعی کنید مدت کمی در مجاورت این مایع قرار داشته باشید.

4- استفاده از آب اکسیژنه: آب اکسیژنه هم می تواند در پاک کردن کپک دیوار موثر باشد. برای اینکار، به یک لیتر آب، دو الی سه قطره آب اکسیژنه اضافه کنید و سپس این مخلوط را با یک اسپری بر روی سطح دیوار پاشید و کپک ها را پاک کنید.

توجه: قبل از انجام هرگونه تمیز کردن دیوارها و سطوح دیگر از این قبیل با مواد شیمیایی، بهتر است از نحوه استفاده و احتیاط های لازم استفاده کنید و یا پیش از هرگونه عملی فرآیند تمیزکاری را در یک منطقه کوچک امتحان کنید.

همچنین، درصورتی که مشکل رطوبت و کپک در سطوح بزرگتری مانند داخل دیوارها و محل های نامشخص مانند زیر سقف های کاذب نفوذ کرده باشد ، احتمالا نیاز به اجرای اقدامات تخصصی و گاهی اوقات نیاز به تخریب برای حذف سطوحی که به طور نامطلوب در همان فضا درگیر کپک است، نیاز است. در اینصورت بهتر است با متخصصین با تجربه مشورت کرده و نحوه برخورد با کپک ها را از آنها بپرسید.

 

 

4.5 از 5 - (13 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *