چهارشنبه , فوریه 28 2024
مکمل اکتان بنزین چیست؟

مکمل اکتان بنزین چیست؟ بهترین مکمل اکتان کدام است؟

بازارمال : اکتان بوستر چیست و آیا باید از آن در ماشین خود استفاده کنید؟

 

مکمل اکتان بنزین یا اکتان بوستر یک افزودنی سوخت است که برای افزایش درجه اکتان بنزین طراحی شده است. درجه اکتان معیاری است از توانایی مقاومت سوخت برابر احتراق زود هنگام بر اثر فشار و گرما. رتبه های اکتان بالاتر عملکرد و کارایی بهتر و همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را ارائه می دهد. 

همچنین اکتان پایین سوخت سبب می گردد که قبل اینکه شمع چرغه بزند ، مخلوط بنزین و هوا بر اثر تراکم و گرمای موتور ، پیش از موعد منفجر شود و این مساله بر عملکرد صحیح موتور و همچنین راندمان آن تاثیر منفی دارد.

 

تقویت کننده اکتان به صورت مایع و به مقدار کم به مخزن سوخت اضافه می شود. معمولاً حاوی مواد شیمیایی مانند متیل ،سیکلوپنتادینیل ، منگنز تری کربنیل (MMT)، تولوئن یا زایلن است که رتبه اکتان بنزین را تا 10 رتبه افزایش می دهد. ( بالاترین معیار اکتان عدد 100 است و بنزین های معمولی بین 83 الی 88 درجه اکتان دارند )

 

در حالی که تقویت کننده اکتان می تواند عملکرد موتور را بهبود بخشد، همیشه لازم نیست از آن در ماشین خود استفاده کنید. اکثر خودروهای مدرن برای کار با بنزین معمولی بدون سرب طراحی شده اند که معمولاً دارای اکتان 87 است. اگر موتور خودروی شما برای کارکردن با بنزین معمولی طراحی شده است، استفاده از یک تقویت کننده اکتان هیچ مزیت قابل توجهی ندارد.

 

با این حال، اگر موتوری با کارایی بالا دارید که به درجه اکتان بالاتری نیاز دارد، استفاده از یک تقویت کننده اکتان می تواند به بهبود عملکرد و کارایی کمک کند. این به این دلیل است که موتورهای با کارایی بالا برای کار در دما و فشار بالاتر طراحی شده‌اند که در صورت پایین بودن درجه اکتان می‌تواند باعث انفجار زودهنگام مخلوط هوا / سوخت شود.

 

علاوه بر موتورهای با کارایی بالا، برخی از خودروهای قدیمی ممکن است به دلیل تغییراتی که در طول زمان انجام شده است، به اکتان بالاتری نیاز داشته باشند. در این موارد، استفاده از یک تقویت کننده اکتان می تواند به بازیابی عملکرد موتور و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک کند.

برای موتور های توربو 16 سوپاپ نسل جدید توصیه می گردد تا حد امکان از بنزین های سوپر که دارای درجه اکتان بالای 88 می باشند استفاده نمایید

توجه به این نکته مهم است که استفاده بیش از حد از تقویت کننده اکتان در واقع می تواند به موتور شما آسیب برساند، زیرا می تواند باعث تجمع بیش از حد کربن و آسیب به مبدل کاتالیزوری شود. توصیه می شود دستورالعمل های سازنده را به دقت دنبال کنید و فقط در مواقع لزوم از اکتان بوستر استفاده کنید.

به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که متاسفانه اکتان های تقلبی با برند های مشهور نیز در بازار فراوان است که می توانند تاثیر بسیار بدی بر عملکرد موتور داشته باشند و این مکمل ها معمولا ارزان نیز هستند . سعی نمایید مکما اکتان را از فروشگاه های معتبر و متخصص تهیه نمایید.

نتیجه آنکه، اکتان بوستر می تواند مکمل مفیدی برای بهبود عملکرد و کارایی موتور باشد، اما همیشه لازم نیست از آن در خودروی خود استفاده کنید. اگر موتوری با کارایی بالا یا خودروی قدیمی دارید که به درجه اکتان بالاتری نیاز دارد، استفاده از تقویت کننده اکتان می تواند مزایایی را به همراه داشته باشد. با این حال، مهم است که از آن با دقت استفاده کنید و دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید  و مکمل های اکتان با کیفیت و اصل استفاده نمایید تا به موتور خود آسیب نرسانید

4.7 از 5 - (3 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *