سه‌شنبه , فوریه 27 2024
علایم و نشانه قارچ پوستی

علایم و نشانه های قارچ پوستی – درمان قارچ پوستی

علائم عفونت قارچی پوست

بازارمال : عفونت های قارچی پوست یک اتفاق رایج است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این عفونت ها توسط انواع مختلفی از قارچ ها ایجاد می شوند که در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند. آنها می توانند باعث ناراحتی و همینطور خجالت شوند.

باید توجه داشت برخی از علایم زیر می تواند با سایر بیماری های پوستی که ارتباطی با قارچ ندارند نیز مشترک باشند لذا برای تشخیص دقیق به پزشک پوست مراجعه نمایید.

در این مقاله به علائم عفونت قارچی پوست می پردازیم که باید به آنها توجه کنید.

 

  1. خارش، بثورات قرمز

یکی از شایع ترین علائم عفونت قارچی پوست، بثورات خارش دار و قرمز است. این بثورات بسته به نوع قارچ عامل عفونت ممکن است در اشکال و اندازه های مختلف ظاهر شود. می تواند در یک ناحیه موضعی شود یا در ناحیه بزرگتری از بدن پخش شود. بثورات همچنین ممکن است با برجستگی ها یا تاول های کوچک همراه باشد.

لک های قارچی عمدتا حلقوی با لبه های برجسته تر و توام با پوسته های ریز می باشد. مرکر دایره معمولا کمرنگ تر است.

تشخیص قارچ پوستی

  1. پوسته پوسته شدن و لایه برداری پوست

یکی دیگر از علائم عفونت قارچی پوست، پوسته پوسته شدن و لایه برداری پوست است. این زمانی اتفاق می افتد که قارچ باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شود. همچنین ممکن است در لمس ناحیه آسیب دیده زبر و پوسته پوسته شود. در برخی موارد، پوست ممکن است به صورت تکه های بزرگ کنده شود.

 

  1. ترک خوردگی و خونریزی پوست

اگر عفونت قارچی پوست درمان نشود، می تواند باعث ترک خوردن و خونریزی پوست شود. این امر به ویژه در مناطقی که پوست نازک و ظریف است، مانند بین انگشتان پا یا دست ها رایج است. ترک خوردن و خونریزی پوست می تواند دردناک باشد و ممکن است خطر عفونت ثانویه را افزایش دهد.

 

  1. رنگ پوست

برخی از انواع عفونت های قارچی پوست می توانند باعث تغییر رنگ ناحیه آسیب دیده شوند. این ممکن است به دلیل تغییر رنگدانه یا تجمع سلول های مرده پوست باشد. بسته به نوع قارچ عامل عفونت، تغییر رنگ ممکن است سفید، قهوه ای یا سیاه باشد.

 

  1. بوی نامطبوع

در برخی موارد، عفونت قارچی پوست می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع شود. این امر به ویژه در مورد عفونت هایی که در مناطقی که عرق تجمع می یابد، مانند پاها یا کشاله ران، صادق است. بو ممکن است به صورت کپک زدگی یا بوی ترشی توصیف شود.

 

  1. ریزش مو

انواع خاصی از عفونت های قارچی پوست نیز می توانند باعث ریزش مو شوند. این به این دلیل است که قارچ می تواند به فولیکول های مو حمله کند و به آنها آسیب برساند. ریزش مو ممکن است در یک ناحیه موضعی باشد یا در ناحیه بزرگتری از بدن رخ دهد.

 

اگر متوجه هر یک از این علائم عفونت قارچی پوست شدید، مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید و با پزشک خود مشورت کنید .

 

داروهای ضد قارچ پوست

عفونت های قارچی پوست در صورت عدم درمان می تواند ناراحت کننده، شرم آور و حتی خطرناک باشد. خوشبختانه، داروهای ضد قارچ زیادی برای کمک به مبارزه با این عفونت‌ها وجود دارد.

کلوتریمازول

کلوتریمازول یک داروی ضد قارچ است که برای درمان انواع عفونت های قارچی از جمله پای ورزشکاران ، خارش ژوک (یکی از شایع‌ترین عفونت‌های قارچی پوست است و به‌صورت عفونت سطحی و همراه با خارش ناحیه کشاله ران و پوست مجاور آن است و باعث ایجاد جوش‌های خارشدار، قرمزرنگ و حلقه‌ای شکل در نقاط گرم و مرطوب بدن می‌شود )و کرم حلقوی استفاده می شود. با مهار رشد قارچ و جلوگیری از گسترش آن عمل می کند. کلوتریمازول در کرم ها، لوسیون ها و پودرها موجود است و معمولاً دو تا سه بار در روز روی ناحیه آسیب دیده استفاده می شود.

 

میکونازول

میکونازول یکی دیگر از داروهای ضد قارچی است که برای درمان عفونت های پوستی مانند پای ورزشکاران، خارش ژوک و کرم حلقوی استفاده می شود. مانند کلوتریمازول، با مهار رشد قارچ عمل می کند. میکونازول در کرم ها، اسپری ها و پودرها موجود است و معمولاً دو تا سه بار در روز روی ناحیه آسیب دیده استفاده می شود.

 

تربینافین

تربینافین یک داروی ضد قارچ قوی است که برای درمان عفونت های قارچی شدیدتر مانند قارچ ناخن و کرم حلقوی پوست سر استفاده می شود. با تداخل در تولید غشای سلولی قارچ عمل می کند و باعث مرگ قارچ می شود. تربینافین به صورت قرص و کرم موجود است و معمولاً یک بار در روز به مدت چند هفته مصرف می شود یا استفاده می شود.

 

کتوکونازول

کتوکونازول یک داروی ضد قارچ است که برای درمان انواع عفونت های پوستی از جمله شوره سر و درماتیت سبورئیک استفاده می شود. با مهار رشد قارچ و کاهش التهاب عمل می کند. کتوکونازول در شامپوها، کرم ها و قرص ها موجود است و معمولاً یک بار در روز استفاده یا مصرف می شود.

 

فلوکونازول

فلوکونازول یک داروی ضد قارچی است که برای درمان انواع عفونت های قارچی از جمله عفونت های قارچی و کرم حلقوی استفاده می شود. با تداخل در تولید غشای سلولی قارچ عمل می کند. فلوکونازول به صورت قرص و تزریقی موجود است و معمولاً یک بار در روز به مدت چند هفته مصرف یا تجویز می شود.

 

نتیجه

داروهای ضد قارچ پوستی می توانند در درمان انواع عفونت های قارچی بسیار موثر باشند. با این حال، مهم است که آنها را طبق دستور پزشک یا داروساز خود استفاده کنید و حتی در صورت بهبود علائم، استفاده از آنها را برای تمام مدت درمان ادامه دهید.

 

پیشگیری از عفونت های قارچی پوست

در حالی که عفونت های قارچی پوست رایج هستند، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به آن انجام دهید. این شامل:

– تمیز و خشک نگه داشتن پوست

– از پوشیدن لباس ها و کفش های تنگ خودداری کنید

– جوراب و لباس زیر خود را روزانه عوض کنید

– استفاده از پودرها یا اسپری های ضد قارچ در نواحی مستعد تعریق

– از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند حوله یا شانه خودداری کنید

– درمان هر گونه بیماری زمینه ای که خطر ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش می دهد، مانند دیابت یا HIV / AIDS

 

5 از 5 - (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *