چهارشنبه , فوریه 21 2024
کاتر پلاتر

راهنمای خرید دستگاه کاتر پلاتر

کاتر پلاتر وسیله ای است که جهت برش اشکال و یا حروف بر روی کاغذ ، مقوا، شبرنگ و روزرنگ ، استیکر، طلق و … .

این دستگاه ها در عرض های گوناگون تولید می گردند ولی رایج ترین عرض این دستگاه ها ، 60 ، 100 و 120 سانتی متر است.

کامپیوتر مورد نیاز برای کار یا دستگاه کاتر پلاتر

اولین چیزی که برای شروع کار نیاز دارید یک سیستم کامپیوتر می باشد  که به اندازه کافی حافظه برای اجرای نرم افزار داشته باشد. اصولا یک کامپیوتر با حداقل مشخصات CPU-2GHz ، 2GB RAM برای کار نیاز است.  البته این مشخصات سخت افزاری امروزه در اکثر کامپیوترهای خانگی به راحتی دیده می شود.

center

 خرید دستگاه کاتر پلاتر

در بازار انواع کاتر پلاتر که با نام دستگاه برش شبرنگ نیز مشهور است ، موجود می باشد. به غیر از برند های گوناگون ، عرض این دستگاه ها نیز متفاوت است. 

خرید عرض دستگاه بستگی به نیاز شما دارد ولی پیشنهاد ما دستگاه با عرض 100 سانتی متر است که تقریبا تمام نیاز های شما را پوشش می دهد( هر چند عرض 60 نیز می تواند 80% نیاز های شما را پاسخگو باشد).

اکنون در بازار کاتر پلاتر هایی با برند های چینی ، ژاپنی و آمریکایی وجود دارد. شرکت های چینی در محصولاتشان توانسته اند با کاهش قیمت تولید و افزایش امکانات ، بازار خوبی در جهان برای خود ایجاد نمایند و در مقایسه قیمت  نسبت کیفیت ، رقابت سختی با محصولات سایر کشورها داشته باشند ولی در برخی موارد به دلیل تلاش جهت کاهش قیمت ، از کیفیت قطعات کاسته شده است.

بهترین کاتر پلاتر های بازار ایران در دست ژاپنی ها با برند های میماکی ، رولند و گرافتک می باشد و سپس برند سوما از آمریکا است ولی با ورود چینی ها ، برند هایی چون روزز ، پی کات ، کوپم و.. نیز توانسته اند در بازار جایی باز نمایند.

پیشنهاد اول ما خرید دستگاه های ژاپنی است.

 نرم افزار دستگاه کاتر پلاتر

برای این دستگاه ها  نرم افزارهایی وجود دارد مانند Art Cut که شما می توانید با استفاده از آن ها نمونه های خود را طراحی کنید. البته خیلی از طراحان از نرم افزار های مانند کرل، فوتوشاپ و یا Illustrator برای طراحی استفاده می کنند. البته باید بدانید این طراحی ها همه وکتور باید باشند و چون طراحی ها در بعضی از نرم افزارها بر اساس پیکسل انجام می شود باید قبل از برش آن ها را به طراحی با نقطه تبدیل کنید. شما می توانید از طریق همین نرم افزارها، طرح های خود را برای برش به دستگاه انتقال دهید و یا از نرم افزار های واسط استفاده کنید.

نوع موتور دستگاه کاتر پلاتر

دستگاه های کاتر پلاتر با دو نوع موتور تولید و عرضه می گردند.

1-سروو موتور 2- استپ موتور

این دو موتور از نظر کارایی تفاوت زیادی با هم ندارند ولی دستگاه هایی که دارای سروو موتور هستند کم صداتر از دستگاه های مجهز به استپ موتور می باشند ولی در عوض تعمیر و یا هزینه تعویض استپ موتور راحتر و ارزانتر است. قیمت موتورهای سروو گرانتر بوده و بر قیمت دستگاه تاثیر مستقیم دارد.

مقدار حافظه و سرعت پردازشگر دستگاه کاتر پلاتر 

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در خرید دستگاه برش شبرنگ ، مقدار حافظه دستگاه و سرعت پردازشگر آن است. هر چه این قطعات بروزتر و دارای ارقام بالاتری باشند ، اختلال دستگاه در هنگام کار به مراتب کمتر است. حتما توصیه میکنیم دستگاهی خرید نمایید که دارای حداقل 1 گیگابایت حافظه بافر و پردازشگر با سرعت حداقل 533 MHz باشد.

سنسور چشمی تشخیص لبه های چاپ

یکی از از آپشن های دستگاه های کاتر پلاتر (برش شبرنگ) ، وجود سنسور چشمی تشخیص لبه های طرح چاپ شده است.

برای دور برش طرح هایی که از قبل بر روی استیکر چاپ شده اند، از این قابلیت استفاده می گردد. طرح هایی که بر روی خودروها می چسبانند، معمولا توسط دستگاه چاپ بنر و یا دستگاه پلاتر بر روی استیکر چاپ می شود و سپس توسط این دستگاه ها ، دور طرح ها و یا اشکال برش می خورد.

این آپشن بر روی تمام کاتر پلاتر ها وجود ندارد و وجود آن باعث افزایش قیمت دستگاه می گردد.

 مواد اولیه کاتر پلاتر

کاتر پلاتر قابلیت برش اجناسی مانند شبرنگ، روز رنگ، استیکر، کاغذ و اجناس مشابه را دارد. هر کارتر پلاتر قابلیت برش تا گرماژ معینی دارد که این قابلیت با توجه به قدرت تیغ و مگنت تعیین می شود. 

 

قدرت فشار تیغه دستگاه برش شبرنگ

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب کاتر پلاتر ،قدرت فشار تیغه میباشد. هر چه این فشار بیشتر باشد ، امکان برش ورق های کلفتر مانند طلق و مقوا نیز راحتر و دقیقتر خواهد بود . بسیاری از برند های چینی متاسفانه قدرت تیغه را غیر واقعی و بسیار بیشتر از توان واقعی درج می کنند .

پیشنهاد میکنیم قبل از خرید ، اگر قصد برش متریال خاصی را دارید ، در صورت امکان نمونه ورق را برای تست به شرکت فروشنده ارائه نمایید و تقاضا کنید که بر روی متریال شما ،تست برش گرفته شود.

تنظیم فشار تیغه برای شروع کار

زمانی که می خواهید عمق تیغه برش و سرعت برش دستگاه برش شبرنگ را انتخاب کنید بهتر است سرعت کمتر را در ابتدا انتخاب کنید تا  مطمئن شوید با زیاد کردن سرعت آسیبی به برش شما نمی زند.

بهترین سرعت برای امتحان کردن این مورد بین 10 تا 70 است. تنظیمات فشار تیغه بستگی به تنظیمات درست عمق تیغه دارد. در صورتی که از وینیل آینه ای استفاده می کنید، به خاطر نازک تر بودن آن سعی کنید حداکثر فشار تیغه شما 30 باشد.

 تنظیمات صحیح، برش بهتر در دستگاه برش شبرنگ

برای داشتن یک برش خوب در دستگاه برش شبرنگ، شما باید تمام تنظیمات دستگاه شبرنگ را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. برای این کار شاید مجبور باشید تا چند بار تست کنید. این تنظیمات شامل موارد زیر می باشند:

  •     فشار
  •     سرعت
  •     موقعیت غلطک
  •     نوع متریال

 یکی دیگر از مواردی که در ابتدای کار برش لازم است رعایت کنید این است که لبه های مواد مورد برش در دو طرفه دستگاه دقیق و صاف باشد.

قبل از برش شبرنگ چه کنیم؟

قبل از این که برش خود را شروع کنیم بهتر است به راه هایی برای بهتر شدن نتیجه آن فکر کنیم. شما می توانید با زوایای مختلف برش را تست کنید تا متوجه شوید در کدام زوایا کدام حروف درست برش نمی خورند. این تجربه باعث می شود تا شما بتوانید بهترین تنظیمات را برای دستگاه خود پیدا کنید.

 

 

4 از 5 - (2 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *