یکشنبه , مارس 3 2024
ال سی چیست؟

حساب ال سی LC چیست؟

LC یا Letter of Credit یک ابزار مالی است که در تجارت بین‌المللی برای اطمینان از پرداخت بین خریدار و فروشنده استفاده می‌شود. در اصل، LC تضمینی از بانک است که فروشنده برای کالا یا خدمات ارائه شده به خریدار، پس از تایید اسنادی همچون بارنامه ، بیمه نامه و ..، مبلغ خود را طبق صورتحساب و قراردادی که با خریدار دارد ، از بانک دریافت خواهد کرد.

استفاده از LC در تجارت بین‌الملل به دلیل خطرات موجود در معاملات برون مرزی به طور فزاینده‌ای رایج شده است.

به عنوان مثال، فروشنده ممکن است در ارسال کالا به یک خریدار در کشوری دیگر بدون اطمینان از پرداخت آن مردد باشد. به همین ترتیب، خریدار ممکن است از پیش پرداخت برای کالا بدون هیچ تضمینی مبنی بر اینکه کالا طبق وعده داده شده تحویل داده می شود، محتاط باشد.

یک LC با ارائه یک شخص ثالث بی طرف (بانک) برای تسهیل تراکنش به کاهش این خطرات کمک می کند. هنگامی که خریدار و فروشنده توافق می کنند که از LC استفاده کنند، بانک خریدار، LC را صادر می کند و سپس به بانک فروشنده ارسال می شود. LC شرایط و ضوابط پرداخت را از جمله مبلغ پرداخت، مدارک مورد نیاز برای اثبات حمل کالا و مهلت پرداخت را مشخص می کند.

پس از ارسال کالا توسط فروشنده و ارائه مدارک مورد نیاز به بانک خود، بانک این اسناد را به بانک خریدار ارسال می کند. اگر مدارک مرتب و مطابق با شرایط ال سی باشد، بانک خریدار پرداخت را به بانک فروشنده آزاد می کند. سپس فروشنده مبلغی را برای کالا یا خدمات خود دریافت می کند.

مزایای ال سی LC چیست؟

استفاده از LC مزایای متعددی را هم برای خریداران و هم برای فروشندگان فراهم می کند. برای فروشندگان، LC ضمانت پرداخت را فراهم می کند، که می تواند به آنها کمک کند تامین مالی را تضمین کنند یا ریسک خود را هنگام فروش به مشتریان جدید یا در بازارهای جدید کاهش دهند. برای خریداران، یک LC تضمین می‌کند که کالاها یا خدماتی را که برای آنها هزینه کرده‌اند دریافت خواهند کرد، که می‌تواند به آنها کمک کند تا با تامین‌کنندگان جدید اعتماد کنند یا ریسک آنها را هنگام خرید از بازارهای ناآشنا کاهش دهند.

LC ها علاوه بر ارائه یک وسیله پرداخت مطمئن، به استانداردسازی شیوه های تجارت بین المللی نیز کمک می کنند. اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) مجموعه‌ای از قوانین شناخته شده به عنوان آداب و رسوم و رویه یکسان برای اعتبارات اسنادی (UCP 600) ایجاد کرده است که بر استفاده از LCها حاکم است. این قوانین چارچوبی را برای بانک ها و کسب و کارها فراهم می کند تا هنگام استفاده از LC ها از آنها پیروی کنند، که به کاهش سوء تفاهم ها و اختلافاتی که ممکن است در معاملات برون مرزی ایجاد شود کمک می کند.

به طور کلی، استفاده از LC ها به بخش اساسی تجارت بین المللی تبدیل شده است. LC ها با ارائه یک وسیله پرداخت امن و استانداردسازی شیوه های تجاری، به تسهیل تجارت جهانی و کاهش خطرات موجود در معاملات برون مرزی کمک می کنند

4.3 از 5 - (3 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *