چهارشنبه , فوریه 28 2024
بهترین روش ترک اعتیاد

بهترین روش ترک اعتیاد

متاسفانه  اعتیاد دردی بر دامن خانواده ها است که باعث نابودی فرد معتاد و عذاب و حتی تباهی اطرافیان وی نیز می گردد.

اطرافیان فرد معتاد برای نجات و رهایی فرد معتاد دست به هر کاری می زنند و متوسل به هر اقدامی می شوند تا شاید بتوانند عزیزشان را از این منجلاب نجات دهند.

قطعا مراجعه به مراکز مشاوره و مراکز ترک اعتیاد ( کمپ ترک اعتیاد ) درست ترین و عقلانی ترین راه برای کمک به این افراد و خانواده ها است.

اما در این بین سودجویانی هستند که از این نیاز و درماندگی خانواد ها برای سود جویی نامشروع خود بهره می برند بدون آنکه کار مفیدی برای نجات فرد معتاد انجام دهند.

در سال های اخیر برخی مراکز ترک اعتیاد و یا کمپ های ترک اعتیادی در گوشه کنار شهر و کشور تاسیس شده اند که بدون مجوز از سازمان بهزیستی فعالیت می نمایند و همچنین شاهد برخی آگهی های اغوا کننده ای هستیم که مدعی ارائه داروهای گیاهی هستند که می تواند اعتیاد را در طی مدت کوتاهی به کل از بین ببرند.

اما واقعیت این دارو های به اصطلاح گیاهی چیست ؟

متأسفانه هیچ فرمول استانداردی در ارتباط با ساخت این داروها وجود ندارد و کاملاً سلیقه‌ای و بدون رعایت دوز مشخص و به صورت دست ساز و غیر بهداشتی هستند که خود این امر می‌تواند باعث مسمویت در افراد مصرف کننده گردد.

از طرفی عمده مادۀ مصرفی، داروهای دیفنوکسیلات و ترامادول بوده که هیچ‌یک از آن‌ها اندیکاسیون در درمان اعتیاد ندارند.

بر خلاف پروتکل‌های موجود در درمان سوءمصرف از قبیل Methadone maintenance therapy و یا استفاده از بوپرونورفین، داروهای دست ساز تنها شامل مخلوطی از داروهای اوپیوئیدی، مسکن‌ها و داروهای ضد افسردگی بود که نه تنها کمک به درمان درد نمی‌کند بلکه باعث ایجاد وابستگی فرد به داروهای جدید خواهد شد.  

روش درمان مراکز و کمپ های قانونی ترک اعتیاد

روش مراکز و کمپ های قانونی ترک اعتیاد بدین شکل است که  معتادان مددجو، پس از پذیرش، با نظارت مددکاران و سازمان بهزیستی دوره درمانی را می‌گذرانند. 

مددجویان بعد از گذراندن دوره ترک اعتیاد و مرحله سم‌زدایی، وقتی از اتاق قرنطینه خارج می‌شوند هم‌زمان با شرکت در دوره‌ها و جلسات ترک اعتیاد با نظارت مددکاران در کارگاه‌های مهارت‌آموزی مشغول به کار می‌شوند. اشتغال و کسب درآمد مهم‌ترین دغدغه افرادی است که اعتیاد را کنار گذاشته‌اند و می‌خواهند به زندگی عادی برگردند.

بدین منظور معمولاً در کمپ‌ ترک اعتیاد مرکز مهارت‌آموزی هم ایجاد می‌شود. در پی پاک ماندن فرد ترک اعتیاد کرده، همچنین  مددکاران برای آگاهی دادن به خانواده‌های آنان برای دوران بعد از درمان ، با برگزاری جلسات مشاوره خصوصی یا گروهی ، روش درست برخورد و زندگی با فرد درمان یافته را آموزش می دهند.

انجمن روان پزشکان آمریکا ۱۲ قدم را برای ترک مواد مخدر معرفی می کند که خلاصه آن به شرح زیر است:

  • اقرار به اینکه یک معتاد توانایی کنترل اعتیاد و اجبار به مصرف خود را ندارد
  • باور اینکه تنها یک نیروی برتر می‌تواند توانایی لازم را برای آن‌ها فراهم کند
  • مرور خطاهای گذشته به کمک یک راهنما یا یک عضو با تجربه
  • جبران خسارت اشتباهات گذشته
  • یادگیری روش زندگی جدید با استفاده از الگوهای رفتاری جدید
  • کمک به معتادان در حال عذاب دیگر که از همان اعتیاد و اجبار به مصرف رنج می‌کشند.


رفتار با فرد درمان شده :

پس از ترک باید به او اعتماد کرد و هیچ گاه کاری نکرد که وی احساس کند به او اعتماد نداریم . تلاش و زحمت او برای غلبه بر این بیماری باید مورد ستایش قرار گیرد .کار باعث سلامتی روح و جسم است.

فرد بهبود یافته باید مشغول کار گردد و اطرافیان او هیچ گاه نباید گذشته او را به او یادآور شوند .

اگر محیط زندگی یا کار فرد  شرایطی را فراهم می کند که  وی همیشه احساس سرخوردگی می کند یا اطرافیان حس بی اعتمادی  به او دارند تا جای ممکن محل کار یا زندگی وی باید تعویض گردد.اعتیاد صد درصد درمان همیشگی دارد اگر باید ها و نباید ها را بدانیم.

4 از 5 - (1 نظر)

حتما ببینید

گیاهان دارویی ترک اعتیاد

گیاهان دارویی ترک اعتیاد کدامند کدامند؟

مصرف داروهای گیاهی بدون تجویز پزشک نه تنها بیماری فرد را درمان نکرده بلکه ممکن است سبب اختلال در عملکرد سیستم کبدی، کلیوی، عصبی و قلبی عروقی شود و همچنین روی خلق و خوی فرد تاثیر منفی بگذارد. استفاده خودسرانه و بدون تجویز پزشک انواع داروی گیاهی برای ترک اعتیاد نتیجه ای جز گرفتاری بیشتر نیست. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *