چهارشنبه , فوریه 28 2024
اصول نقاشی ساختمان با غلطک رنگ

اصول نقاشی ساختمان با غلطک رنگ

بدون شک کار با غلطک بسیار آسانتر و سریعتر از قلمو و شت رنگ می باشد ولی طریقه کار صحیح با آن دارای نکاتی است که در زیر بیان می کنیم.

انتخاب نوع غلطک و جنس الیاف آن بسیار مهم است. در نظر داشته باشد که غلطک رنگ روغنی با غلطک رنگ پلاستیک با هم فرق دارند. غلطک های گرانتر از مواد میکرو فایبر که جذب کننده بهتر رنگ هستند و اثر و رد کمتری از خود بر روی دیوار باقی می گذارند ، استفاده می کنند.

غلطک ها  نیز به اندازه های مختلف تولید می گردد مانند عرض 10 ، 15، 20 ،25، 30  سانتی متر.

اخیرا غلطک هایی به بازار آمده که به غلطک تزریقی مشهور است. این غلطک خود دارای مخزن رنگ می باشد و همانند سرنگ می توان از سطل رنگ ، رنگ را با مکش به درون مخزن که بر روی دسته غلطک تعبیه گردیده وارد نمود و سپس با فشار دسته بیرونی، مقدار رنگ مورد نیاز ، به الیاف تزریق می گردد و نیازی نیست که مداوم غلطک را درون سطل رنگ فرو ببرید. نمونه ای این نوع غلطک در شکل زیر نشان داده شده.

 

ایراد این دستگاه در بلند بودن دسته آن و همچنین سنگین بودن این وع غلطک می باشد که در حین کار باعث خسگی عضلات دست و گردن می گردد.

برای گوشه ها و حاشیه ها باید از غلطک اندازه کوچک یا قلمو استفاده نمود.برای نقاشی ساختمان پیشنهاد می کنیم از غلطک سایز متوسط مانند 15 یا 20 استفاده نمایید زیرا غلطکی که به رنگ آغشته گردد ، سنگین می شود و در حین کار باعث خستگی دست و گردن شما می گردد .

شاید تصور این باشد با غلطک سایز بزرگ کار سریعتر پیش می رود ولی طبق تجربه ، به علت خستگی که ایجاد می نماید و مراحلی کاری که برای از بین بردن خطوط رنگ به جا مانده از غلطک  باید انجام گردد ، کار سریعتر پیش نمی رود که هیچ ، شاید بیشتر هم به طول بیانجامد.

شروع به کار:

رنگ مورد نظر را با رقیق کننده متناسب ، رقیق نموده و در ظرف مخصوص رنگ بریزید. این غلظت نه باید خیلی رقیق باشد که که پوشش رنگ مناسبی بر روی دیوار ایجاد نکند و شما مجبور خواهید بود چندین بار عمل نقاشی را انجام دهید و نه باید خیلی غلیظ باشد که رنگ به صورت توده توده بر روی دیوار بماند و با خشک شدن آن احساس ناهمواری بر روی دیوار حس شود. پیشنهاد ما حدود 1 الی 1.5 لیتر آب برای یک سطل رنگ 4 کیلویی می باشد.

قبل از اینکه نقاشی با غلطک را آغاز کنید ، بهتر است ابتدا با قلمو یا غلطک کوچک ، حاشیه های بین سقف و دیوار و یا جاهایی که رنگ ها نباید تداخل کند را نقاشی نمایید تا هنگامی که با غلطک بزرگتر کار می کنید ، دغدغه ای از این بابت نداشته باشید

غلطک را در سطل مخصوص رنگ وارد نمایید و با یک بار جلو و عقب کشیدن ، خوب به رنگ آغشته نمایید و سپس آن را بر روی سطح شیب دار و موج دار سطل مخصوص قرار دهید و مجددا حداقل دو بار با اندکی فشار ملایم به جلو و عقب بکشید تا رنگ اضافه خارج شود.

توجه داشته باشد که اگر به مقدار لازم رنگ اضافه برداشته نشود ، در هنگام نقاشی ، رنگ به اطراف پاشیده شده و یا با اندک فشاری بر روی دیوار ، بخشی از رنگ بر روی زمین می ریزد.

غلطک را به شکل زیک زاک از پاین به بالا و سپس از بالا به پایین و در جهت رو به جلو حرکت دهید.( همانند شکل M ) همانند یک دستگاه چاپ بنر که با حرکت هد به چپ و راست، رنگ را بر روی پارچه بنر می باشد ولی در اینجا هد دستگاه غلطک است و پارچه بنر ، دیوار ساختمان .! .

 

به شکلی غلطک را حرکت دهید که هر بار به جلو می روید ، بخشی از رول غلطک بر روی قسمت رنگ شده قبلی قرار گیرد.

از معایب کار با غلطک ، ایجاد خط رنگ در دو طرف رول رنگ می باشد . برای اینکه این اثر رنگ از بین برود ، بعد از اینکه به صورت عمودی حرکت غلطک را انجام دادید ،غلطک را به صورت افقی بر روی قسمت رنگ شده حرکت دهید تا خطوک باقی مانده محو شود.

شما با چند دقیقه کار ، تقریبا اصول کار را فرا خواهید گرفت.

در پایان این نکته را یادآوری می کنیم که حتما اگر بین نقاشی وقفه ای بیش از 30  دقیقه دارید ، غلطک و الیاف آن را به خوبی در زیر آب یا در سطلق مخصوص آن با مقدار کافی آب بشویید و آبکشی نمایید تا هیچ اثری از رنگ در بین پرز های غلطک باقی نماند

5 از 5 - (4 نظر)

حتما ببینید

دستگاه اسپرسو ساز

راهنمای خرید دستگاه اسپرسو ساز خانگی

دستگاه های اسپرسو ساز دارای نوع های مختلفی هستند، مانند اسپرسو ساز با فشار بالا، اسپرسو ساز با استفاده از کپسول و اسپرسو ساز دستی. برای یافتن بهترین نوع برای خود، بهتر است با تحقیق و آزمایش مدل های مختلف آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *